ФЕСТИВАЛЬНОЮ ХОДОЮ

Перегляди: 5934

Вже вдев’ятнадцяте польські міста Ястровє та Піла прийняли учасників Міжнародного фольклорного фестивалю “Буковинські зустрічі”. Біля тисячі буковинців з Польщі, Румунії, Угорщини, Словаччини, Німеччини, України з’їхалися на свій традиційний форум буковинського фольклору, розпочавши тим І-й етап цьогорічного фестивалю, який продовжиться у Словаччині, Румунії, Угорщині і завершиться в столиці Буковини – Чернівцях у днях святкування 600 – річчя з дня першої писемної згадки про місто. Цей фестиваль – передусім єднання культур, братання народів – всіх вихідців з Буковини. Як відмітив організатор і незмінний директор фестивалю пан Збігнєв Ковальський “…наш фестиваль – це передусім живе спілкування людей. Сценічні презентації є “зовнішнім” боком, “внутрішній” – спільним буттям людей, які належать до одного покоління,але різних національностей. Спільні репетиції, спільні поїздки, концерти – є центральними подіями фестивалю. Кульмінація – це вечірньо-нічні зустрічі, розмови, спільне музикування, співи та забави, пригощання. Саме це є найціннішим аспектом фестивалю, з властивою йому природністю, спонтанністю, автентичністю “.

НААТ “Черемшина” являється постійним учасниуом даного фестивалю з 1995 року, коли колектив вперше виїхав за кордон до Ястров’я. Одразу ж наш колектив став улюбленцем публіки, місцевих жителів, учасників та гостей фестивалю, показавши програму “Ми – з Буковини”. Задушевна буковинська пісня, чарівна музика, запальні буковинські та гуцульські танці полонили глядачів.Тут вперше прозвучала відома та шанована всіма буковинцями пісня “Буковино, ти зелена…”, яка відразу стала співгімном буковинців з різних країн. Нашу “Маланку” вперше побачили буковинці з інших країн, а коли в персонажі ведучої “Переберії” “Кози” з’явився на сцені Збігнєв Ковальський – душа всіх буковинців, подивованості, веселості, радості і поваги до нас у глядачів не було меж, які свої емоції багато раз виявляли у словах “біс” та “іще-іще” і нам прийшлося декулька раз повторювати цей фрагмент етнофольклорно– хореографічного дійства. Наступними роками ми неодноразово презентували своє мистецтво у Румунії та Угорщині. Відтоді колектив більше двадцяти разів побував за кордоном. „Черемшина” у себе вдома у Вашківцях приймали колективи з Польщі, Румунії, Угорщини. Разом з нами вони дарували вашківчанам своє національне мистецтво.

У рамках цьогорічного фестивалю, перебуваючи у Ястров’ю, наш колектив запросили на ХІІІ фестиваль–зустріч з культурою України, що проводився у м.Вальч 24-25 травня ц.р. Разом з багатьма українськими колективами Польщі ми прийняли участь у Гала-концерті цього фестивалю з програмою “Буковинські візерунки”. Вихідці з України, що заповнили залу прекрасного Будинку культури, стоячи вітали наші номери, а, особливо, “Букоинський вітальний”, “Кордій”, “Маланку”, “Буковинський святковий”, “Вашківецькі забави”, “Буковинські візерунки” та буковинські народні пісні у виконанні славнозвісного дуету “Скриня” у складі Заслужених артистів України Марії та Володимира Лобурак. При їхньому виконанні відомої пісні “Черемшина”, люди стоячи підспівували їм, довго не відпускаючи зі сцени і просили їх співати ще і ще. Також захоплення у глядачів викликали пісні у виконанні їх вихованців Оксани Цибуляк, Наталії Яремій та Павлика Нажиги, який став справжнім улюбленцем буковинців з усіх країн. З великим успіхом розходилася книга “Скарбівня” – збірник найбільш популярних українських пісень, зібраних та виданих Марією і Володимиром.

ХІХ Міжнародний фестиваль стартував… ХІХ фестиваль крокує Європою і показує всьому континентові як треба жити однією спільною європейською сім’єю. І ми щасливі тим, що своїм мистецтвом долучаємося до цієї благородної справи …

Орест Сірецький,

художній керівник НААТ “Черемшина”