Вже вдев’ятнадцяте польські міста Ястровє та Піла прийняли учасників Міжнародного фольклорного фестивалю “Буковинські зустрічі”. Біля тисячі буковинців з Польщі, Румунії, Угорщини, Словаччини, Німеччини, України з’їхалися на свій традиційний форум буковинського фольклору, розпочавши тим І-й етап цьогорічного фестивалю, який продовжиться у Словаччині, Румунії, Угорщині і завершиться в столиці Буковини – Чернівцях у днях святкування 600 – річчя з дня першої писемної згадки про місто. Цей фестиваль – передусім єднання культур, братання народів – всіх вихідців з Буковини. Як відмітив організатор і незмінний директор фестивалю пан Збігнєв Ковальський “…наш фестиваль – це передусім живе спілкування людей. Сценічні презентації є “зовнішнім” боком, “внутрішній” – спільним буттям людей, які належать до одного покоління,але різних національностей. Спільні репетиції, спільні поїздки, концерти – є центральними подіями фестивалю. Кульмінація – це вечірньо-нічні зустрічі, розмови, спільне музикування, співи та забави, пригощання. Саме це є найціннішим аспектом фестивалю, з властивою йому природністю, спонтанністю, автентичністю “.

Наукові контакти вузів України з провідним польським мають свою історію і набутки. Три роки тому був створений ≪Консорціум українських університетів та Варшавського університету≫, і його представники періодично на своїх засіданнях обговорювали засади співпраці. Шоста така зустріч нещодавно відбулася в стінах Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича. І особливого торжества їй, попри ділові проблеми, надало почуття гордості за те, що перлину архітектури Буковини, в якій відбувався прийом поважних гостей, нещодавно прийнято до світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Про що не проминув нагадати присутнім ректор ЧНУ Степан Мельничук, і з цієї нагоди приймав вітання присутнього на зібранні посла Республіки Польщі в Україні Генрика Літвіна. (Згодом гості матимуть можливість помилуватися неперевершеним шедевром Йозефа Главки).

Високий гість (на фото), виступаючи, зауважив, що Україна є найважливішим партнером Польщі, і співпраця між державами активно розвиватиметься. При цьому високо оцінив спільну діяльність українських та польських вузів, яка ≪готує інтелектуальну підставу для наших стосунків≫.

У Києві 16 червня 2008 р. створена міжпарламентська асамблея ВР України, Сейму Литовської республіки і Сейму, Сенату Республіки Польща. Відповідна декларація була підписана сьогодні головою ВР Арсенієм Яценюком, головою Сейму Литовської республіки Чесловасом Юршенасом і головою Сейму і Сенату республіки Польща Богданом Боручевичем, передає кореспондент РБК-Україна.

Відкриваючи засідання асамблеї, А.Яценюк відзначив: "Ми сподіваємося, що міжпарламентська асамблея стане ще одним чинником просування України в Євроінтеграційний простір".

 

«Відвідувати невідомі тобі місця – це завжди цікаво і весело, а подорожувати з друзями і до друзів – це ще краще!» - таким гаслом керувалися ми, чернівецька група молоді, коли їхала осінню 2007 до невеликого містечка Жгув, яке розташоване в центрі Польщі коло Лодзі.

Приїзд 30 травня цього року молоді з гімназії ім. Кажімєжа Яґєллоньчика, що знаходиться у м. Жґув, продовжив традиції польсько-українських молодіжних зустрічей на теренах обох держав з метою вивчення польської і української мов, знайомства з культурною спадщиною та історією Польщі і України.

Втілити цю ідею в життя вдалося завдяки спільному проекту «Польсько-українська молодіжна співпраця», розробленому і реалізованому Обласним товариством польської культури ім. Адама Міцкевича (голова – доц. Владислав Струтинський ) та Осередком культури м. Жґова (керівник проекту – Влодзімєж Качмарек) при співпраці з Центром “Східна школа польських студій імені Антона Кохановського” (Чернівці).

23-24 лютого у Чернівцях перебував Архієпископ Мечислав Мокшицький. Він прибув зі Львова до нашого парафіяльного Костелу Воздвиження Святого Хреста на запрошення Ксьондза-пробожча Марека. Це досить непересічна особистість, про що свідчить хоча б його попередня робота у Римі. Він був секретарем при Папі Іоанні Павлі ІІ та Бенедикті ХVI.

У Чернівцях Архієпископ Мечислав Мокшицький взяв участь в урочистостях з нагоди освячення 23 лютого парафіяльного будинку при Костелі Воздвиження Святого Хреста та прибуття до Костелу 24 лютого копії Туринської плащаниці і особисто відправив святкові меси.

Катинський розстріл — масові страти польських громадян, здійснені в Катинському лісі (Смоленська область) поблизу Катині навесні 1940 р.

Як свідчать виявлені в 1992 році документи, розстріли проводилися за рішенням особливої Трійки НКВС СРСР у відповідності до постанови Політбюро ЦК ВКП(б) від 5 березня 1940.

Відповідно до висновків німецької комісії Г.Бутца і міжнародних комісій 1943 г., розстріли й поховання проводилися органами НКВС в Катинському лісі як у 1940 році, так і раніше –у1920-і - 1930-і рр.

Ці висновки були підтверджені у 1990—2004 р. Головною військовою прокуратурою РФ, що констатувала винесення „трійкою НКВС” смертних вироків 14.542 польським військовополоненим.

Керівництво СРСР до 1990р. заперечувало свою причетність до цих розстрілів. Відповідно до радянської офіційної версії (комісія Миколи Бурденко), польські громадяни були розстріляні в Катині у 1941 році німецькими окупаційними військами. На сьогоднішній день цю версію підтримують деякі російські публіцисти.

 Жалобна служба у парафіяльному костелі Воздвиження Святого Хреста, 

м. Чернівці 12 квітня 2010 року
Службу відправляє ксьондз-пробощ Марек
На службі присутні діти з Польщі, які приїхали на обмін до дітей із гімназії у Заставні

Перші літописні спогади про поселення на території сучасних Чернівців, як подає у своїх “Прогулянках по Чернівцях та Буковині” історик Ігор Чеховський, датовані 1395 роком. Мова в них йшла про Цецино – одне з міст-укріплень та адміністративних центрів середньовічної Шипинської землі.

Через 13 років після першого спогаду про Це цино, а саме 8 жовтня 1408 р., молдавський господар Олександр Добрий видав грамоту, яка сприяла упорядкуванню митної справи в одному із важливих пунктів міжнародному торговому шляху-гостинці. Назва цього торгового пункту звучала як Черновиці, Чернівці.

Згадуваний гостинець на території Буковини пролягав уздовж Пруту, і по ньому рухалися торгові каравани зі Львова у Коломию, Снятин, Чернівці і далі до Сірету та Сучави. Він з’єднував Центрально-Східну Європу з причорноморськими містами і Левантом. У тодішніх молдавських та польських документах цей шлях називався Чернівецьким. Таким чином писемні свідчення дають нам підстави говорити про те, що і Цецин, і Чернівці існували ще задовго до перших писемних свідченнях про них. 

Bukowina z dawnych czasów była jednym z najbardziej wielonarodowościowych regionów Europy Środkowo-Wschodniej. Już od średniowiecza oraz nowych czasów pojawiają się tu reprezentanci również polskiego etosu. Po uzyskaniu przez Bukowinę statusu kraju autonomicznego Cesarstwa Austriackiego w 1854 r., potwierdzonego przez konstytucję krajową 1861 r., przed Polakami, tak jak również przed innymi społecznościami narodowościowymi kraju, otworzyły się możliwości rozwoju swego ruchu  narodowościowego w nowo powstałym Księstwie Bukowińskim. Złączyli się oni i stworzyli w 1869 r. Polskie Towarzystwo Bratniej Pomocy oraz Czytelnię Polską, którzy coraz częściej nazywaną jedną nazwą – “Czytelnia polska” w Czerniowcach. Towarzystwo owocnie wprowadzało w życie inicjatywy dobroczynne i kulturalno-oświatowe na terenie miasta i kraju w ciągu lat 1869 – 1940 (po 1914 r. – z przerwami).

Михайло Папієв пообіцяв митрополиту Римо-католицької церкви Мечиславу Мокшицькому допомогти реставрувати костел "Серце Ісуса"

 

Голова Чернівецької ОДА Михайло Папієв 31 жовтня зустрівся з митрополитом Львівської митрополії римо-католицької церкви Мечиславом Мокшицьким та настоятелем Римо-католицької парафії Воздвиження Чесного Хреста в Чернівцях Мареком Дроздіком.

Під час зустрічі було обговорено, зокрема, взаємини держави та релігійних організацій, які можуть бути більш продуктивними задля духовного відродження суспільства, його громадянського і морального зростання. Михайло Папієв відзначив, що релігійна ситуація в області стабільна, і це підтверджує статус Буковини як толерантного краю.

Wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęsliwego Nowego 2019 Roku!!!

Goście gratulowali Solenizantom

Niedziela 14 lutego zaczęła się od uroczystej mszy w Kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża z okazji 20-ej rocznicy powstania Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza. Ksiądz dziekan Marek życzył członkom Towarzystwa pogody ducha oraz sukcesów w działalności kulturowo-edukacyjnej, wszystkich parafian przywitał Prezes Towarzystwa Władysław Strutyński, autorski wiersz o Matce-Polsce przeczytała wiceprezes Towarzystwa Łucja Uszakowa.

O godzinie 15-ej w świątecznie ozdobionej sali Pałacu Akademickiego Bukowińskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego zebrała się liczna społeczność bukowińska, ktу­ra przyszła pogratulować Solenizantom. Uroczystą akademię rozpoczął Prezes Towarzystwa, doc. Czerniowieckiego Narodowego Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza, Władysław Strutyński. Według polskich tradycji ksiądz Marek zaprosił wszystkich obecnych do wspólnej modlitwy.

 

widem

senatrp

 

Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja na realizacje działania „Polska platforma medialna – Wschód – Ukraina 2019”