Тепер вже далекого 2008-го року, за ініціативи українського Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та польського Варшавського університету розпочалися щорічні зустрічі науковців та громадських діячів в курортному карпатському містечку Яремче. Цьогоріч вона відбувалася 19-22 вересня у конференційній залі готелю «Романтик» під назвою 25 років у НАТО, 20 років у ЄС: досвід Польщі, уроки для України.
Традиційно у зустрічах беруть участь науковці з університетів обох країн, дипломати, громадсько-політичні діячі. В нинішній зустрічі з обох боків взяли участь близько ста осіб. Учасників конференції привітали ректор Прикарпатського університету Ігор ЦЕПЕНДА і директор Східної школи Варшавського університету Ян МАЛІЦЬКИЙ. З привітаннями до учасників зустрічі звернулися також польські і українські відомі вчені та політики.
Подальша робота конференції проходила у семи секціях у формі пленарних засідан.
Цікаву дискусію викликала секція Європейські та євроатлантичні проєкти у відповідь на російську агресію. Модерував її професор Григорій Перепелиця. А доповідали відомі польські та українські дипломати Павло Клімкін, Маркіян Мальський, Марек Зюлковський і Славомір Місяк. Про Політичні реформи та вступ до ЄС і НАТО: досвід Польщі, висновки для України доповідали Адам Збергордт,Євген Магда, Марцін Стшелєц, Юрій Теміров, Агнешка Бєнічек-Міссала і Ярослав Шиманек. Помаранчеву революція як переломний момент у внутрішній та зовнішній політиці незалежної України згадували колишній Посол Польщі в Україні Яцек Ключковський та науковці Ігор Гурак, Лариса Кочубей, Олександр Кучик, Богуміла Бердиховська і Гражина Станішевська. Четверта секція працювала над проблемою Агресія Росії та війна в Україні: досвід і висновки для Польщі та регіону. Модерував її др. Варшавського університету Тадеуш Кшонстек. З доповідями виступили Микола Дорошко, Юрій Ніколаєць, Сергій Федуняк, Збігнев Карпус, Міхал Клімецький.
Про те, Як формувати польсько-українські відносини нині та в майбутньому – розмірковували професор зі Львова Богдан Гудя. Доповідачами виступили Анатолій Курносов, Олег Разиграєв, Лукаш Адамський, Матеуш Білас, Анджей Клімчак. Проблему Українсько-польського транскордонного співробітництва порушували Василь Кім’яг, Любов Зінюк, Олена Зубрицька, Роксолана Мартинюк, Діана Титяренко, Лєшек Буллєр, Славомір Каліновський. А про Освіта і суспільне життя поляків в Україні в умовах російської агресії говорили директор Південно-Східного наукового інституту в Перемишлі Станіслав Стемпень та вчені Петро Антоненко, Микола Кучерепа, Ольга Морозова, Юлія Сіркова, Костянтин Чевага. Одним із основних доповідачів на цю тему був доцент кафедри міжнародних відносин та суспільних комунікацій ЧНУ, голова обласного Товариства польської культури ім.. Адама Міцкевича Владислав Струтинський. У своїй доповіді «Польська громада Північної Буковини: життя та діяльність в умовах російської агресії» він ознайомив учасників яремчанської зустрічі з різноманітними заходами Товариства спрямованими на допомогу ЗСУ, охарактеризував позицію польської громади щодо російсько-української війни.
Робота всіх секцій була змістовною і цікавою. Присутні задавали чимало запитань і висловлювали свою точку зору з обговорюваних проблем. Але родзинкою заходу стала онлайн-зустріч із Президентом Польщі у 1995-2005 роках Александром Кваснєвським на тему Україна – Польща – Європа перед викликами майбутнього. Вона викликала велике зацікавлення з боку учасників зустрічі.
Не менш цікавою була і зустріч з відомим польським політичним діячем і науковцем Павлом Ковалем, який віднині очолив Раду з питань співпраці з Україною.
Відбулися також презентації публікацій польських та українських науковців. Нинішнього року то були видання Центру Східноєвропейських студій Варшавського університету, книга Богдана Гудя Від Люблінської унії до Волинської різні. Чотири есе з польсько-української історії опублікованої у Польщі польською мовою. Презентовано також польськомовну колективну монографію Стратегічне партнерство Польщі та України в умовах зміни міжнародної системи, опубліковану в Люблінському університеті Марії Кюрі-Склодовської, написану польськими та українськими авторами. Презентувалися видання Гельветики – загальноукраїнського видавництва, опубліковане Волинським університетом.
Чернівецький національний університет ім.Ю.Федьковича на цій зустрічі преедставляли –заступник декана з міжнародного співробітництва факультету історії, політології та міжнародних відносин Владислав Струтинський,– завідувачі кафедр Олександр Добржанський та Віталій Макар, професори Юрій Макар та Сергій Федуняк, які брали активну участь у дискусіях під час роботи секцій.
Яремчанські українсько-польські зустрічі важливі тим, що в умовах російської агресії, яка несе загрозу не лише Україні, вони дають можливість сформулювати спільну думку про те, як повинні будуватися взаємини обох народів на перспективу. Пропозиції учасників зустрічей також можуть слугувати аргументованими порадами для політиків наших країн.
Юрій МАКАР,
професор, доктор історичних наук.
https://bukpolonia.cv.ua/index.php/uk/183-nauka/627-simnadtsiata-ukrainsko-polska-zustrich-v-yaremche#sigProId32ad08d032