- Деталі
- Read Time: 6 mins
- Перегляди: 1445
Kościół św. Mikołaja w Kijowie
Już w XII wieku w Kijowie istniała polska dzielnica, a po Unii Lubelskiej nasiliła się fala osiedlania się Polaków, także w stolicy, co sprawiło, że miejscowa społeczność rzymskokatolicka była dość liczna.
Kościół św. Mikołaja był piątym kościołem katolickim w Kijowie. Pierwszy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny istniał tutaj już w czasach Rusi (XII– XIII wiek). Od 1610 roku działał kościół św. Mikołaja na Podolu, w latach 1799–1817 – kościół św. Mikołaja na Peczersku, a w 1842 roku otwarto kościół św. Aleksandra.
- Деталі
- Read Time: 4 mins
- Перегляди: 1448
26 lipca w Storożyńcu w Parafii Świętej Anny obchodziliśmy Odpust Parafialny. Uroczyste poświęcenie kościoła odbyło się 26 lipca 1905 roku, podczas obchodów święta. W tym roku to 120 rocznica od dnia poświęcenia.Rozdzielić z nami to swięto przybyło wielu gości. Przyjechałi księża z calego dekanatu bukowińskiego, a nawet diecezji. Uroczystą Mszą świętą odprawił ksiądz Jan Czop.
Читати далі: Uroczystość odpustowa w Parafii Świętej Anny w Storożyńcu
- Деталі
- Read Time: 1 min
- Перегляди: 1877
Piszą do nas…
Wróciłam z Czerniowiec 8 lipca. Jak co roku byłam tam na Festiwalu Bukowińskie Spotkania– w miejscu, które przez lata stało się dla mnie czymś znacznie więcej niż punktem na mapie. To tam wracam do przyjaciół, do wspólnego świętowania kultury, muzyki, tradycji. To przestrzeń pełna życzliwości, serdeczności, wspomnień i wspólnoty – mimo wojny, która już od lat odciska swoje piętno na Ukrainie.
- Деталі
- Read Time: 9 mins
- Перегляди: 2156
Dziś w tym budynku w Czerniowcach, przy ulicy Hołownej 127, działa Wyższa Szkoła Zawodowa Nr 3. W sierpniu 1884 roku siostry z klasztoru Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi kupiły ten dom przy ówczesnej ulicy Semyhorodskiej. Początkowo mieszkało tam pięć sióstr. Natychmiast otworzyły warsztat krawiecki i adoptowały kilka sierot. Nie otrzymywały żadnego wynagrodzenia na swoje utrzymanie. Siostry zarabiały na szyciu, były oszczędne i same zaspokajały swoje ważniejsze potrzeby.
- Деталі
- Read Time: 1 min
- Перегляди: 1110
11 лютого учні 9-Б класу Чернівецького ліцею №13 разом із вчителем польської мови Наталією Лейберюк в рамках Декади іноземних мов відвідали громадську організацію “Обласне товариство польської культури ім. Адама Міцкевича”.





